Nowości

Keypress – przechwytywanie klawiszy w JS

Dziś, kiedy aplikacje działające w przeglądarkach coraz bardziej przypominają tradycyjne, jedną z najistotniejszych kwestii jest minimalizacja problemów i niedogodności związanych z faktem, że pierwotnym przeznaczeniem przeglądarek było… właśnie przeglądanie dokumentów HTML na serwerach WWW, a nie obsługa wieloelementowych aplikacji. Jednym z najczęstszych problemów jest kwestia obsługi zdarzeń, zwłaszcza pochodzących z klawiatury.

Na szczęście do dyspozycji mamy kilka bibliotek do obsługi klawiatury – dobrym przykładem może być choćby Keypress.

keypress

Obsługuje ona m.in. naciśnięcie klawisza, zwolnienie go, kombinacje oraz sekwencje klawiszy. Co istotne, jest ona stosunkowo lekka (poniżej 10 kb).

 

Standard
Nowości

Zmień smartfona w mikroskop za 30 zł

W serwisie Instructables znajduje się interesujący artykuł opisujący, w jaki sposób można przekształcić zwykłego smartfona w element systemu mikroskopowego, pozwalającego uzyskać powiększenie rzędu 175x – a więc wystarczające do obejrzenia poszczególnych komórek roślinnych. Artykuł opisuje iPhone’a, użyć można jednak dowolnego innego smartfona z przyzwoitej jakości aparatem. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju mikroskopu jest możliwość wykonywania zdjęć i nagrywania filmów.

micros

 

Standard
Nowości

Windows 1.01 w przeglądarce

To była kwestia czasu – po DOSie działającym w przeglądarce przyszedł czas na Windows! Co prawda w wersji prehistorycznej, bo 1.01, niemniej jednak większość funkcji działa tak, jak w oryginale.

win10a wind10b

 

Starym systemem możemy pobawić się tutaj: http://jsmachines.net/demos/pc/cga-win101/xt-cga-win101.xml.

Zainteresowanym tego rodzaju emulacją można też polecić starego Maca (Mc OS System 7):

win10c

 

 

Oraz Windows 3:

win10d

 

 

 

 

Standard