Keypress – przechwytywanie klawiszy w JS

Dziś, kiedy aplikacje działające w przeglądarkach coraz bardziej przypominają tradycyjne, jedną z najistotniejszych kwestii jest minimalizacja problemów i niedogodności związanych z faktem, że pierwotnym przeznaczeniem przeglądarek było… właśnie przeglądanie dokumentów HTML na serwerach WWW, a nie obsługa wieloelementowych aplikacji. Jednym z najczęstszych problemów jest kwestia obsługi zdarzeń, zwłaszcza pochodzących z klawiatury.

Na szczęście do dyspozycji mamy kilka bibliotek do obsługi klawiatury – dobrym przykładem może być choćby Keypress.

keypress

Obsługuje ona m.in. naciśnięcie klawisza, zwolnienie go, kombinacje oraz sekwencje klawiszy. Co istotne, jest ona stosunkowo lekka (poniżej 10 kb).

 

Zmień smartfona w mikroskop za 30 zł

W serwisie Instructables znajduje się interesujący artykuł opisujący, w jaki sposób można przekształcić zwykłego smartfona w element systemu mikroskopowego, pozwalającego uzyskać powiększenie rzędu 175x – a więc wystarczające do obejrzenia poszczególnych komórek roślinnych. Artykuł opisuje iPhone’a, użyć można jednak dowolnego innego smartfona z przyzwoitej jakości aparatem. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju mikroskopu jest możliwość wykonywania zdjęć i nagrywania filmów.

micros

 

Windows 1.01 w przeglądarce

To była kwestia czasu – po DOSie działającym w przeglądarce przyszedł czas na Windows! Co prawda w wersji prehistorycznej, bo 1.01, niemniej jednak większość funkcji działa tak, jak w oryginale.

win10a wind10b

 

Starym systemem możemy pobawić się tutaj: http://jsmachines.net/demos/pc/cga-win101/xt-cga-win101.xml.

Zainteresowanym tego rodzaju emulacją można też polecić starego Maca (Mc OS System 7):

win10c

 

 

Oraz Windows 3:

win10d