Naprawiamy uszkodzone konfiguracje startowe z asystentem rozruchu Boot Repair Disk

Przez lata proces uruchamiania komputerów stawał się coraz bardziej złożony. Tradycyjny BIOS został w wielu przypadkach zastąpiony przez UEFI (ang. Unified Extensible Firmware Interface), a rosnąca pojemność dysków wymusiła stosowanie nowych rodzajów partycjonowania. Skomplikowało to możliwości konfiguracji programów rozruchowych, takich jak na przykład GRUB 2 – nawet małe zmiany w systemie mogą prowadzić do problemów z jego uruchomieniem: w najgorszym razie możemy otrzymać czarny ekran z migającym kursorem, bez dostępu do systemu operacyjnego. Wówczas niezastąpioną pomoc stanowi Boot Repair Disk – system operacyjny oparty na lekkim Lubuntu 14.04 LTS ze środowiskiem graficznym LXDE, który po naciśnięciu jednego klawisza zajmuje się uszkodzoną sekwencją startową, naprawiając ją – nawet w naprawdę heterogenicznych środowiskach.

Więcej w sierpniowym wydaniu Linux Magazine: http://linuxmagazine.pl/index.php/issues/162

Keypress – przechwytywanie klawiszy w JS

Dziś, kiedy aplikacje działające w przeglądarkach coraz bardziej przypominają tradycyjne, jedną z najistotniejszych kwestii jest minimalizacja problemów i niedogodności związanych z faktem, że pierwotnym przeznaczeniem przeglądarek było… właśnie przeglądanie dokumentów HTML na serwerach WWW, a nie obsługa wieloelementowych aplikacji. Jednym z najczęstszych problemów jest kwestia obsługi zdarzeń, zwłaszcza pochodzących z klawiatury.

Na szczęście do dyspozycji mamy kilka bibliotek do obsługi klawiatury – dobrym przykładem może być choćby Keypress.

keypress

Obsługuje ona m.in. naciśnięcie klawisza, zwolnienie go, kombinacje oraz sekwencje klawiszy. Co istotne, jest ona stosunkowo lekka (poniżej 10 kb).

 

Zmień smartfona w mikroskop za 30 zł

W serwisie Instructables znajduje się interesujący artykuł opisujący, w jaki sposób można przekształcić zwykłego smartfona w element systemu mikroskopowego, pozwalającego uzyskać powiększenie rzędu 175x – a więc wystarczające do obejrzenia poszczególnych komórek roślinnych. Artykuł opisuje iPhone’a, użyć można jednak dowolnego innego smartfona z przyzwoitej jakości aparatem. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju mikroskopu jest możliwość wykonywania zdjęć i nagrywania filmów.

micros

 

Windows 1.01 w przeglądarce

To była kwestia czasu – po DOSie działającym w przeglądarce przyszedł czas na Windows! Co prawda w wersji prehistorycznej, bo 1.01, niemniej jednak większość funkcji działa tak, jak w oryginale.

win10a wind10b

 

Starym systemem możemy pobawić się tutaj: http://jsmachines.net/demos/pc/cga-win101/xt-cga-win101.xml.

Zainteresowanym tego rodzaju emulacją można też polecić starego Maca (Mc OS System 7):

win10c

 

 

Oraz Windows 3:

win10d

 

 

 

 

API dla Pythona

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele API dla popularnych usług, gotowe do użycia z poziomu Pythona. Część z nich została uporządkowana i zaprezentowana w przejrzysteh formie na stronie Python API.

PythonAPI

 

W pierwszej kolumnie znajdziemy oficjalną nazwę danej usługi, w drugiej – krótki opis, w trzeciej – odnośnik do dokumentacji, a w czwartej – adres witryny z odpowiednimi modułami do pobrania.  Lista API cały czas rośnie!

RaspyFi – Linux dla audiofila

RaspyFi to nowa dystrybucja Linuksa, która zaprojektowano z myslą o przekształceniu RaspberryPi w miniaturowy sprzęt audiofilski. Współpracuje z wieloma przetwornikami analogowo-cyfrowymi; ich pełną listę można znaleźć na stronie projektu. Idea jest prosta: podłączamy swoje RaspberryPi do wzmacniacza, siadamy w fotelu z pilotem (którym może być dowolne urządzenie z Andriodem lub iOS-em) i cieszymy się odtwarzaną muzyką w najwyższej jakości, jaką może odtworzyć miniaturowy komputer.

Clipboard01

 

Dystrybucja obsługuje odtwarzanie plików multimedialnych z urządzeń USB i lokalnego NAS, a także z serwisów Spotify, Last.fm i Soundcloud. Obsługiwane formaty to: MP3, WAV, FLAC, AAC i ALAC. Lista obsługiwanych funkcji stale rośnie, warto więc regularnie odwiedzać stronę projektu: http://www.raspyfi.com.

Google Reader w Go?

Kilka miesięcy temu Google postanowiło zlikwidować Google Readera, zachęcając użytkowników, by korzystali treści za pomocą sieci społecznościowej Google+. Decyzja ta wywołała wiele niechętnych komentarzy ze strony dotychczasowych użytkowników. Niektórzy z nich postanowili nie zasypiać gruszek w popiele – w krótkim czasie powstało wiele alternatyw dla Readera.

Na szczególną uwagę zasługuje jedno z nich: – Go Read. Zostało ono zaimplementowane w Go (+AngularJS po stronie klienta) i stanowi doskonałą demonstrację możliwości tego stosunkowo młodego lecz potężnego języka programowania. Co najważniejsze – Go read jest wygodny i funkcjonalny.

 

Pure CSS

Jeśli szukamy nowoczesnej biblioteki CSS a z różnych powodów nie podoba nam się Bootstrap, powinniśmy przyjrzeć się nowemu dziecku Yahoo – PureCSS:

http://purecss.io/

Jest to zestaw modułów CSS do bezpośredniego wykorzystania na stronach internetowych. Znajdziemy tam m.in. kompletny zestaw do budowania estetycznych formularzy (łącznie z weryfikacją zawartości pól), przyciski, tabele, menu i siatki.

Przykładowe motywy stworzone na bazie Pure CSS można znaleźć tutaj:

http://purecss.io/layouts/

pure